iUSBport


Stalo se vám někdy, že kapacita iOS zařízení které používáte zkrátka nestačila aktuální potřebě? Pokud ano, tak věnuje pozornost představení toho malého a nenápadného zařízení pod názvem iUSBport, které se dříve jmenovalo CloudFTP. Jedná se o projekt  amerického vývojáře Daniel China, který se svým nápadem prorazil na serveru www.kickstarter.com. ClouFTP je vlastně malý bateriový klient/hot-spot a NAS v jediném zařízení.  Bez připojení jakéhokoli storage zařízení k NASu slouží pouze jako hot-spot, po připojení USB storage se vám zpřístupní toto zařízení jako síťový disk ke kterému můžete přistupovat pomocí protokolu FTP a SMB.

mstefl_iUSBPort_1

Po technické stránce je toto zařízení jednoduché a na své účely, bohatě dostačující. Krabička skrývá baterii o kapacitě 2600 mAh s výdrží kolem 4 hodin ( záleží na použití USB disku), integrovanou WIFI 802.11b/g/n, procesor ARM Core-A9, jedním jack konektorem pro nabíjení a samozřejmě jeden USB port o rychlost 2.0. Vývojář také představil verzi se dvěma USB porty  a jedním microSDXC portem pod názvem iUSBport2. Velikost zařízení je pouhých 75x58x23 mm.Softwarová výbava je velice jednoduchá a myslím že dostačující, podle všeho iUSBportu poběží na nějakém klonu ARM distribuce. Celé nastavení probíhá pomocí prohlížeče s podporou HTML5. Třeba takový IE9 se moc nechytal. Některé volby nastavení nezůstanou uložená a musíte zařízení konfigurovat znovu.

Ukázky konfiguračního rozhraní :

mstefl_iUSBPort_8 mstefl_iUSBPort_7

mstefl_iUSBPort_6 mstefl_iUSBPort_5

Tento produkt v ČR distribuuje firma EasyCo s.r.o.  Balení je líbivá průhledná krabička, ve které já sám jej nosím stále jako ochranu pře zničením. V balení naleznete vedle samotného zařízení také jednoduchý manuál a USB nabíječku s jack konektorem. Pro úplný návod v českém jazyce je třeba navštívit tyto stránky : http://easyapple.cz/manualy/iusbport_manual.pdf

mstefl_iUSBPort_2

Při používání jsem dospěl k několika výtkám, které bych iUSBportu vytknu. Jednou z nich je nemožno se připojit k wifi sítím které mají skryté SSID, další problém je v nestandardním konektoru pro napájení. Při používání nativní aplikace z AppStrou jak na iPadu tak i na iPhonu si připravte nervy , nefunguje . Chybou je i nemožnost vyměnit interní baterii. Z výrobcem uváděných formátu mohu doporučit pouze fat32, při ExtFAT, Ext4 i NTFS jsem narazil na problémy s rychlostí a stabilitou, nota bene ExtFAT, NTFS a HPSF+ jsou pouze pro čtení.

Na druhou stranu iUSBport přináší rozšíření vašich možností při cestách, poradách a jiných aktivitách. Zařízení strčíte lehce do kapsy, nepotřebujete žádný externí zdroj, při použití s nabíjecím  kabelem máte možnost připojit dokonce 2,5“ disky. Start toho je rychlý a netrvá déle než 30 vteřin. Výrobce udává možnost připojit až 4  další USB disky, čtečeky, fotoaparáty atp. najednouspoužitím USB hubu.

mstefl_iUSBPort_3

mstefl_iUSBPort_4

A jak se nejlépe k iUSBportu připojit. Pro dokumenty, textové soubory doporučuji GoodReader a pro přehrávání videa, hudby a obrázků použít buď 8player s napojením na DLNA a nebo PlayerXtreame. Samozřejmě lze použít i jinou  aplikaci podporující výše zmiňované protokoli.

Toto zařízení se prodává za cenu 2490,- v iStyle.  Dle mého názoru se jednáo dobroua a návratnou investici. Osobně jej používám nejčastěji pro pouštění dětských pohádek a písniček na iPadech 1 pouze s Wifi. Jednoduše pak na MacBooku stáhnu jakýkoli obsah, přes wifi nakopíruji do NASu a data jsou viditelná všade. Toto sdílení budu využívat i v autě při cestách na dovolenou. Nemusím již řešit problém našich dvojčat : „Já to tam nemám a ona jo.“ Ideální spojit třeba s Airpot Expressem kterým vytvoříte síť a iUSBportu k němu připojíte jako klienta. Do Airportu připojíte repro a máte malou cestovní síť do nepohody. Naposledy jsem toto testoval o zimních prázdninách a mohu všem doporučit.  Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší používat FTP než SMB. Vývoj firmwaru jde stále dopředu a doporučuji sledovat na této stránce nové verze. Vývojář rozhodně neusnul na vavřínech.

Na závěr pro inspiraci fotografie zapojení.

mstefl_iUSBPort_9

Na fotografie je vedle AirPort Express i iUSBPort napájený, který je z něj napájený, dále  2,5″ HDD v externím rámečku zpojeni do iUSBPortu a repro Creative D100 zapojeného audiem do Airportu.